Giant Eagle Deals: 9/23-9/29/10

by Jennifer on September 23, 2010 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Clif, Luna or Mojo Bars – $1/ea
Use $0.50/1 Luna Bar or Luna Protein Bar 9/21/2010 Mambo Sprouts
Use $0.50/1 Clif C Fruit and Nut Bar 9/21/2010 Mambo Sprouts
Final Price = FREE

Eggs – $0.88/ea

Campbell’s Chunky Soup – $1.25/ea
Use $0.50/4 Campbell’s Chunky Soup 9/12/2010 SS Insert (exp 10/24/2010)
Use $2/4 Campbell’s Chunky Soup or Healthy Request
Use $1/2 Campbell’s Chunky Soup or Healthy Request
Use $0.50/1 Campbell’s Chunky Soup or Healthy Request
Use $1.50/3 Campbell’s Chunky Soup or Healthy Request
Final Price = $0.25 – $1/ea

Reese’s, Nestle or Hershey’s Assorted Snack or Fun Size Candy – $2.38/ea
Use $1/3 Reese’s, Kit Kat, or Hershey’s Snack Size Bag
Use $1/3 Reese’s or Kit Kat Snack Size 6dy 8/15/2010 SS Insert (exp 9/26/2010)
Final Price = $2.05/ea

General Mills Cheerios (8.9 – 12.8 oz) – $2/ea wyb 5, lesser quantities are $3/ea
Use $0.55/1 General Mills Original Cheerios
Use $0.55/1 General Mills Original Cheerios
Use $0.75/1 General Mills MultiGrain Cheerios Cereal If multi-grain is included.
Use $0.75/1 General Mills: Original Cheerios Cereal
Use $1/2 Cheerios 9/19/2010 SS Insert (exp 10/30/2010)
Final Price = $0.50 – $1.50/ea

Barilla Pasta – $1/ea
Use $1/2 Barilla Whole Grain Pasta 8/29/2010 SS Insert (exp 10/24/2010)
Use $1/2 Barilla Pasta (click on coupons)
Final Price = $0.50/ea

Buy One Get One Free Sale

Market District Hummus
Mott’s Apple Juice (64 oz)
Brownberry Whole Grain or Natural Bread
Use $0.55/1 Brownberry Bread 8/15/2010 SS Insert (exp 10/2/2010)
Entenmann’s Chocolate Chip Cookies
Hormel’s Entrees or LLoyd’s Woodfire Entrees
Philly Swirl Novelties
Steak-umm Slice Steaks

Get $5 off your next shopping trip when you purchase $15 of the following products in one transaction.

Capri-Sun – $2/ea

Nabisco 100 Calorie Packs or Ritz or Classics – $2.50/ea
Use $1/1 Nabisco 100 Calorie Packs Product
Final Price = $1.50/ea

Velveeta, Kraft Deluxe or Deluxe Homestyle Dinners – $2/ea

Jell-o Mousse, Gelatin, or Pudding (6 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 JELL-O Snacks
Use $0.35/1 JELL-O Snacks 9/19/2010 SS Insert (exp 10/19/2010)
Use $0.50/1 JELL-O Mousse 8/21/2010 All You Sep 2010 (exp 10/31/2010)
Final Price = $1.50 – 1.80/ea

Kool-Aid Envelopes (2 qt) – $0.12/ea

Good Season’s Dressing (4 pk Dry Mix) – $2.50/ea

Oscar Mayer Regular Lunchables – B1G1 Free

Ocean Spray Cranberry or White Cranberry Juice Cocktail (64 oz) – $2.50/ea

Quaker Quick or Old Fashioned Oats – $1 each wyb 4, less quantities are $1.50/ea
Use $1/1 Quaker Oatmeal 8/29/2010 RP Insert (exp 10/31/2010) – Central OH didn’t receive
Final Price = FREE – $0.50/ea

Quaker Instant Oatmeal – $2.50/ea
Use $1/1 Quaker Instant Oatmeal 9/12/2010 RP Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $1.50/ea

Del Monte Fruit Cups (4 ct) – $2/ea
Use $1/5 Del Monte Product 9/19/2010 RP Insert (exp 11/15/2010)
Final Price = $1.80/ea

Campbell’s Condensed Tomato or Chicken Noodle Soup – $0.50/ea
Use $0.40/2 Campbell’s Condensed Soup 8/29/2010 SS Insert (exp 10/31/2010)
Use $1/4 Campbell’s Condensed Soups
Final Price = $0.10 – $0.25/ea

Zatarain’s Rice – $1/ea
Use $1/3 Zatarain’s Rice Mixes or Pasta Mixes
Use $0.75/2 Zatarain’s Rice, Pasta Mixes or Frozen Meals
Final Price = $0.25-0.66/ea

Get $4 off your next shopping trip when you purchase $20 in participating products in a single transaction

Eddy’s Fruit Bars – $3.33/ea

Edy’s Ice Cream – $2.50/ea

Drumstick Lil’ Drums – $4.99/ea
Use $1/1 Nestle Drumstick Lil’ Drums Cones 8/21/2010 All You Sep 2010 (exp 9/30/2010)
Final Price = $3.99/ea

DiGiorno Pizza or California Pizza Kitchen Pizza – $5.50/ea
Use $1/1 Digiorno Deep Dish Pizza
Use $1/1 DiGiorno Pizza 9/12/2010 RP Insert (exp 10/31/2010)
Use $1/1 Digiorno Pizza & Breadsticks 8/15/2010 SS Insert (exp 9/30/2010)
Use $1/1 DiGiorno Pizza & Breadsticks 8/21/2010 All You Sep 2010 (exp 9/30/2010)
Final Price = $4.50/ea

Stouffer’s Family Size Entrees – $6.99/ea

Juicy Juice (64 oz or 8 pk)$2.50/ea
Use $2/4 Nestle Juicy Juice Product
Use $1/2 Nestle Juicy Juice Products
Use $1/2 Nestle Juicy Juice Juice Product 8/21/2010 All You Sep 2010 (exp 9/30/2010)
Final Price = $2/ea

Carnation Instant Breakfast (8 or 10 pk) – $5/ea
Use $2/2 Carnation Instant Breakfast Essentials (IE) Printable (FF)
Use $1/1 Carnation Instant Breakfast Product
Use $1/1 Carnation Instant Breakfast Essentials 8/1/2010 RP Insert (exp 10/1/2010)
Use $1/1 Carnation Instant Breakfast Essentials 8/21/2010 All You Sep 2010 (exp 9/30/2010)
Final Price = $4/ea

Nesquick (Chocolate or Strawberry) – $3.99/ea
Use $1.25/1 Nesquick Powder
Final Price = $2.74/ea

Nestle Toll House Morsels (23 or 24 oz) – $3.99/ea
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels
Use $0.55/1 in Sept 2010 All You Magazine
Final Price = $2.89-3.49/ea

Nestle Fun Size Candy (9.2 – 12.8 oz) – $2.38/ea

Bumble Bee Chunk Light Tuna (5 oz) – $0.66/ea

Pillsbury Toaster Strudels or Pancakes – $1.66/ea wyb 3, lesser quantities are $2/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $1/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel Pastries 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Final Price = $1.16/ea wyb 3

Mission Tortillas (10 in 8 ct or 8 in 10 ct) – $2.50/ea

Pillsbury Sweet Rolls or Breads – $2/ea
Use $1/1 Pillsbury Biscuits or French Loaf (IE) Printable (FF)
Use $0.40/2 Pillsbury Italian Meal Breads 8/8/2010 GM Insert (exp 10/30/2010)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls 8/8/2010 GM Insert (exp 10/30/2010)
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Sweet Rolls 9/1/2010 Better at Home Booklet (exp 10/25/2010)
Use $0.40/2 Pillsbury Italian Meal Breads 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Use $0.35/1 Pillsbury Refrigerated Sweet Rolls 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Final Price = $1 – $1.60/ea

Minute Maid Orange Juice or Simply Lemonade – $2.50/ea

Marie Callender’s Meals or Pot Pies – $2.50/ea
Use $1/1 Healthy Choice or Marie Callender’s Meal 9/12/2010 SS Insert (exp 11/15/2010)
Final Price = $1.50/ea

Lean Cuisine Market Creations – $2.50/ea
Use $1/2 Lean Cuisine Market Creations 9/12/2010 RP Insert (exp 12/31/2010)
Use $1/2 Lean Cuisine Market Creations Entrees (IE) Printable (FF)
Use $1/2 Lean Cuisine Market Creations 8/1/2010 All You Aug 2010 (exp 9/30/2010)
Final Price = $2/ea

PERSONAL CARE

Halls Cough Drops – $1/ea

Advil (40 or 50 ct) or Advil PM (16 or 20 ct) – $4.49/ea
Use $2/1 Advil PM
Use $1/1 Advil
Final price – $2.49 – $3.49/ea

HOUSEHOLD

Brawny or Sparkle Paper Towels (1 roll) or Angel Soft Bath Tissue (4 rolls) – $1/ea

Arm & Hammer 2x Liquid Laundry Detergent, Dryer Sheets or OxiClean Max Force Stain Removers – $2.50/ea
Use $1/2 Arm & Hammer Laundry Product 9/19/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $2/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!

Find meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle ad here.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: