Meijer Deals: 8/8-8/14/10

by Marcy on August 9, 2010 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

Did you know? Meijer Mealbox coupons are store coupons that can be used in conjunction with manufacturer’s coupons for additional savings. View a current list and print your Meijer Mealbox coupons here.

GROCERY

Smart Balance Milk (1/2 gal) – $1.99/ea
Use $2.50/1 Smart Balance Milks carton 7/11/2010 RP Insert (exp 8/21/2010) or
Use $0.75/1 Smart Balance Milk or
Use $1/1 or $0.75/1 Smart Balance Milk Product
PLUS
Use $1/1 Smart Balance Milk Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = FREE

Coke and Pepsi Products (12 pk cans) – $2.50/ea (limit 4)

Ball Park Meat Franks (12-16 oz) – $1.67/ea
Use $0.75/2 Ball Park Products 8/1/2010 RP Insert (exp 9/11/2010)
Final Price = $0.92/ea when you buy 2

Hillshire Farm Deli Select Ultra Thin or Hearty Slices Lunchmeat (8-9 oz) – $2.79/ea
Use $0.55/1 Hillshire Farm Hearty Slices Deli Lunchmeat 7/11/2010 RP Insert (exp 8/14/2010)
Use $0.35/1 Hillshire Farm Lunchmeat 7/11/2010 RP Insert (exp 8/14/2010)
Final Price = $1.69-2.09/ea

Bob Evans Sausage – $2.79/ea
Use $0.35/1 Bob Evans Sausage
Final Price = $2.09/ea

Chef Boyardee Pasta – $1/ea
Use $1.50/4 ConAgra Foods Products
Final Price = $0.63/ea when you buy 4

Ragu Pasta Sauce (26 oz) – $1.39/ea
Use $0.60/2 Ragu Pasta Sauces 8/1/2010 RP Insert (exp 8/29/2010)
PLUS
Use $1/2 Ragu Pasta Sauce 16-26 oz Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $0.29/ea when you buy 2

Martha White Muffin Mix – $0.89/ea
Use $1/4 Martha White in 8/8 RP Insert
Final Price = $0.64/ea when you buy 4

Nabisco Wheat Thins or Triscuits or 100 Calorie Packs – $2.50/ea
Use $0.75/2 Nabisco Cookies or Crackers 8/8/2010 SS Insert (exp 9/5/2010)
Final Price = $1.75/ea when you buy 2

Skippy Peanut Butter (15-16 oz) – $1.67/ea
Use $0.40/1 Skippy Peanut Butter 15 oz+ 8/1/2010 RP Insert (exp 8/29/2010)
PLUS
Use $1/2 Skippy Peanut Butter 15-16.3 oz Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $0.37-0.77/ea

Welch’s Grape Jam or Jelly (32 oz jar, 18-22 oz squeeze bottle) – $1.67/ea
Use $0.55/1 Welch’s 8/1/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
PLUS
Use $1/3 Welch’s Grape Jelly or Jam, 22-32 oz Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $0.97/ea when you buy 3

Del Monte Fruit Cups – $1.99/ea
Use $0.60/3 Del Monte Fruit Cups Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $1.59/ea when you buy 3

Mott’s Apple Sauce Cups – $1.67/ea
Use $1/2 Mott’s Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $1.17/ea when you buy 2

Country Crock Spread (45 oz tub) – $2.50/ea
Use $0.40/1 Shedd’s Country Crock Spread
PLUS
Use $1/2 Country Crock Margarine, 12-45 oz Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $1.20/ea

Pillsbury Cookie Dough – $1.89/ea
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough 8/8/2010 GM Insert (exp 10/30/2010)
Final Price = $1.39/ea when you buy 2

Kelloggs Nutri Grain Bars – $2.49/ea
Use $0.75/1 Kellogg’s Nutri-Grain Bars 7/11/2010 RP Insert (exp 9/5/2010)
Use $1/2 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars 8 ct+
Final Price = $0.99/ea or $1.99/ea when you buy 2

Kellogg’s Cereals (Frosted Mini Wheats, Rice Krispies, Froot Loops, Raisin Bran Crunch) – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals, 14.5 oz +
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Cereals 8/1/2010 RP Insert (exp 9/12/2010)
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats 7/11/2010 RP Insert (exp 9/4/2010)
Final Price = $2-2.17/ea

Knorr Rice or Pasta Sides – $1/ea
Use $1/4 Knorr Pasta and Rice Sides, all varieties Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $0.75/ea when you buy 4

Barilla Plus Pasta – $1.59/ea
Use $1/4 Barilla Pasta Plus Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $1.34/ea when you buy 4

Wish Bone Salad Dressing (16 oz) – $1.99/ea
Use $1.25/2 Wishbone or Western Dressings 8/1/2010 RP Insert (exp 8/29/2010)
PLUS
Use $1.25/2 Wishbone Salad Dressing, 16 oz Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $0.74/ea when you buy 2

Hellmann’s Mayo (22-30 oz) – $2.50/ea
Use $1.50/2 Hellmann’s Mayo, 22 oz or 30 oz Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $1.75/ea when you buy 2

Ocean Spray Cranberry Juice (64 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 Ocean Spray 100% Cranberry Juice 64 oz Meijer MealBox (exp 9/3/2010)
Final Price = $2/ea when you buy 2

Freschetta Pizza – $3.99/ea
Use $1/1 Freschetta Pizza
Final Price = $2.99/ea

Healthy Choice Entrees – $1.99/ea
Use $1/2 Healthy Choice Frozen Entrees
Use $1.50/4 ConAgra Foods Products
Final Price = $1.49/ea when you buy 2 or $1.62/ea when you buy 4

MorningStar Farms Products – $3/ea
Use $1/2 MorningStar Products 8/1/2010 RP Insert (exp 9/26/2010)
Use $1/1 Morningstar Farms Veggie Foods Product (option 1 at bottom of page)
Use $1/1 Morningstar Farms Veggie Foods Product
Final Price = $2.50/ea when you buy 2 or $2/ea

Bagel Bites – $2/ea
Use $1/1 Bagel Bites 6/13/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $1/1 Bagel Bites
Final Price = $1/ea

HOUSEHOLD

Lysol Toilet Bowl Cleaner (24 oz) – $2/ea
Use $0.75/1 in 8/8 RP Insert
Final Price = $0.50/ea

Lysol Cleaners (All Purpose 32-40 trigger) – $2/ea
Use $0.75/1 in 8/8 RP Insert
Final Price = $0.50/ea

Glade Scented Oil Refill Twin Pack – $4.49/ea
Use $1/1 Glade PlugIns Scented Oil twin refill or $1/2 single refills
Final Price = $3.49/ea

Bic Mechanical Pencils (10 ct) or Wite Out (2 pk) – $1.50/ea
Use $1/2 Bic Stationary Products
Final Price = $1/ea when you buy 2

PERSONAL CARE

Sure Antiperspirant – $2/ea
Use $1/1 Sure Antiperspirant & Deodorant 8/8/2010 SS Insert (exp 9/30/2010)
Final Price = $1/ea

Herbal Essences or Aussie Shampoo or Conditioner – $2.79/ea
Use B1G1 FREE Herbal Essence or Aussie Hair Styler wyb Shampoo/Conditioner 8/1/2010 P&G Insert (exp 8/31/2010)
Final Price = $2.79/ea + FREE Styler

Pert 2 in 1 Shampoo/Conditioner – $2.50/ea
Use $1/1 Pert Plus 3-in-1 or 2-in-1 8/8/2010 SS Insert (exp 9/30/2010)
Final Price = $1.50/ea

Garnier Nutrisse or HerbaShine Hair Color – $5.99/ea
Use $2/1 Garnier Nutrisse
Use $2/1 Garnier HerbaShine
Use $2/1 Garnier Nutrisse 8/8/2010 RP Insert (exp 9/15/2010)
Use $2/1 Garnier Herbashine 8/8/2010 RP Insert (exp 9/15/2010)
Final Price = $3.99/ea

What did I miss? Please feel free to share any deals that you found in the comments!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: