Kroger Deals: 8/9-8/15/10

by Marcy on August 8, 2010 · 2 comments

kroger deals kroger sales logo

Here is a list of the best deals that I see at Kroger this week. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that coupons up to $0.99 are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and coupon doubling rules in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Kroger, including information about eCoupons (Cellfire, P&G eSaver, Kroger.com, Upromise and Shortcuts) plus more on my new Kroger Resources/FAQs page here.

GROCERY

Pepsi Soft Drinks – $2.50/ea when you buy 4 (otherwise $3.33/ea)

Smart Ones Frozen Entrees – $1.88/ea
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Products
Final Price = $1.58/ea when you buy 10

Morton Season All – $2.29/ea (through 9/12/10)
Use $0.55/1 Morton Season All Printable Coupon (must enter your email address)
Final Price = $1.19/ea

Hunt’s Snack Pack Pudding (4 pk) – $1/ea
Use $0.30/2 Hunt’s Snack Pack Pudding 8/1/2010 SS Insert (exp 9/12/2010)
Final Price = $0.70/ea when you buy 2

Juicy Juice (64 oz or 8 pk) – $1.98/ea (through 8/15/10)
Use $2/4 Juicy Juice Printable Coupon or
Use $1/2 Nestle Juicy Juice 8/1/2010 RP Insert (exp 10/31/2010)
Final Price = $1.48/ea

7UP Soft Drinks (2 liters) – $0.75/ea when you buy 4 (otherwise $1/ea)
Load a $0.60/1 A&W, 2 Liter, any Kroger eCoupons (exp 9/6/2010) on to your Kroger card

Ball Park Beef Franks, Premium Angus, or Grill Master Franks – $2.99/ea
Use $0.75/2 Ball Park Products 8/1/2010 RP Insert (exp 9/11/2010)
Final Price = $2.24/ea when you buy 2

Turkey Hill Ice Cream (48 oz) – $1.99/ea
Use $1/2 Turkey Hill Product 6/13/2010 RP Insert (exp 9/13/2010)
Final Price = $1.49/ea when you buy 2

PERSONAL CARE

Speed Stick, Lady Speed Stick Deodorant – $0.88/ea (through 8/15/10)
Use $0.50/1 Speed Stick Deodorant or Lady Speed Stick 7/25/2010 SS Insert (exp 8/14/2010)
Final Price = FREE

Suave Deodorant – $1/ea (through 8/15/10)
Use $0.50/1 Suave Deodorant 7/11/2010 RP Insert (exp 8/8/2010)
Final Price = FREE

HOUSEHOLD

Purex Laundry Detergent (50 oz powder or 58 oz liquid) – $1.99/ea
Use $0.35/1 Purex Natural Elements Detergent or Fabric Softener
Final Price = $1.29/ea

Add Up The Savings Event

Get $4 off your purchase when you buy 8 participating items. Prices below assume you are purchasing 8 participating items and receiving the discount. See your ad for a complete list of participating items.

Kraft Cheese – $2.89/ea
Catalina Alert! Get up to $5 toward your next purchase. Details here.

Jello Pudding or Gelatin (6 pks) – $2.49/ea
Use $0.60/1 Jello Refrigerated 8/8/2010 SS Insert (exp 9/8/2010)
Final Price = $1.29/ea

Yoplait Yogurt (select 4-8 ct, Go Gurt & Trix shown) – $1.99/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt or Trix Multipack
Use $0.50/1 Yoplait Kids Cup Yogurt
Use $0.75/2 Yoplait Yogurt Products 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $0.75/2 Yoplait GoGurt or Trix 7/25/2010 SS Insert (exp 9/18/2010)
Final Price = $0.99-1.24/ea

Betty Crocker Hamburger, Chicken or Tuna Helper – $0.99/ea
Use $0.75/3 Betty Crocker Helper Meals
Use $0.75/3 Helper Meals 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $0.75/3 Betty Crocker Helper Meals 6/20/2010 SS Insert (exp 8/14/2010)
Final Price = $0.49/ea when you buy 3

Pillsbury Grands Biscuits, Crescent or Cinnamon Rolls – $1.33/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits
Use $0.30/2 Refrigerated Pillsbury Grands! Biscuits, any
Find more coupons in My Coupon Database
Final Price =$0.83-1.03/ea

General Mills Cereal (8-12 oz) – $1.48/ea
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $1/3 General Mills Cereals 8/8/2010 GM Insert (exp 9/18/2010)
Use $0.55/1 Cocoa Puffs Cereal
Use $0.55/1 Cocoa Puffs Cereal
Find more coupons in My Coupon Database
Final Price = $1.15/ea when you buy 3 or $0.38/ea

Pillsbury Toaster Strudels – $1.69/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudels Pastries
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel 8/8/2010 GM Insert (exp 10/30/2010)
Final Price = $1.19/ea when you buy 2 or 3

Cascadian Farm Organic Cereal – $2.49/ea
Use $0.75/1 Cascadian Farms Product
Final Price = $0.99/ea

Cascadian Farm Organic Granola Bars – $2.49/ea
Use $0.75/1 Cascadian Farms Product
Final Price = $0.99/ea

Nature Valley Granola Bars (6-12 ct) – $1.99/ea
Use $0.50/1 Nature Valley Sweet & Salty Nut Granola Bars
Use $0.50/1 Nature Valley Sweet & Salty Nut Granola Bars
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars 7/11/2010 SS Insert (exp 9/30/2010)
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Final Price = $0.99-1.24/ea
Catalina Alert! Get up to $3.50 toward your next purchase. Details here.

Bugles Snack Mix – $1.99/ea
Use $0.50/1 Bugles Snacks 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Final Price = $0.99/ea

Chex Mix – $1.99/ea
Use $0.50/1 Chex Mix OR Chex 100 Calorie Snack, 4.5 oz+
Use $0.50/1 Chex Mix Salty ‘N Sweet 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $0.50/2 Chex Mix or Bars 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Final Price = $0.99-1.49/ea

Gardetto’s Snack Mix – $1.99/ea
Use $0.50/1 Gardetto’s Snack Mix, 8 oz+
Final Price = $0.99/ea

Betty Crocker Fruit Snacks – $1.89/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Final Price = $1.49/ea when you buy 2
Catalina Alert! Get up to $3 toward your next purchase. Details here.

Quaker Quakes or Rice Snacks – $0.99/ea
Use $1/2 Quaker Rice or Multigrain Snacks
Use $1/1 Quaker Rice Snacks
Final Price = $0.49/ea when you buy 2 or FREE

Betty Crocker Brownie Mix – $1.99/ea
Use $0.75/2 Betty Crocker Supreme Brownies or Dessert Bar Mixes
Use $0.75/2 Betty Crocker Box Supreme Brownie Mixes
Use $0.75/2 Betty Crocker Brownie 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $0.75/2 Betty Crocker Brownie Mix 6/27/2010 SS Insert (exp 8/21/2010)
Final Price = $1.24/ea when you buy 2

Pillsbury Sweet Moments – $1.99/ea

Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts
Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments 8/8/2010 GM Insert (exp 10/30/2010)
Final Price = $0.99/ea

V8 Fusion Juice (46 oz) – $2.99/ea
Use $1/1 V8 Fusion Juice, 6-pack cans or 46 oz bottle
Use $1/1 V8 V-Fusion Juice 6 pk or 46 oz
Final Price = $1.99/ea or $2.49/ea when you buy 2

Fritos – $1.69/ea
Use $1/2 Fritos Corn Chips AND Fritos Dip 7/25/2010 SS Insert (exp 9/11/2010)
Final Price = $1.19/ea + cost of dip

Progresso Soup – $1.49/ea
Use $0.50/2 Progresso Soups (any flavor) 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Final Price = $0.99/ea when you buy 2
Catalina Alert! Get up to $3 toward your next purchase. Details here.

Kashi Frozen Pizza – $3.99/ea
Use $0.75/1 Kashi Frozen Jun 2010 All You Magazine (exp 8/31/2010)
Final Price = $2.49/ea

California Pizza Kitchen Frozen Pizzas – $4.89/ea
Catalina Alert! Get up to $3 toward your next purchase. Details here.

Totinos Pizza Rolls (40 ct) – $2.89/ea
Use $0.40/2 Totinos Rolls Snacks 8/8/2010 GM Insert (exp 10/30/2010)
Use $1/2 Totino’s Products
Final Price = $2.39-2.49/ea when you buy 2

TGI Friday’s Skillet Meals – $4.99/ea
Use $3/2 T.G.I. Friday’s Skillet Meals
Final Price = $3.49/ea when you buy 2

Wanchai Ferry Meal for Two – $4.99/ea
Use $1.50/1 Wanchai Ferry Frozen Entree, excludes dry dinner kit
Use $1.50/1 Wanchai Ferry Frozen Entree 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Final Price = $3.49/ea

Macaroni Grill Meal for Two – $4.99/ea
Use $0.75/1 Romano’s Macaroni Grill Restraunt Favorites Dinner Kit
Use $1.50/1 Romano’s Macaroni Grill Frozen Entree
Final Price = $3.49/ea

DiGiorno Pizza – $4.89/ea
Use $1/1 Digiorno Deep Dish Pizza Product (IE) or Printable (FF) (if included)
Use $2/1 DiGiorno Deep Dish Pizza Product (if included)
Final Price = $2.89-3.89/ea

Kleenex Facial Tissue (60-200 ct) – $1.49/ea
Use $0.50/3 Kleenex Facial Tissue 7/11/2010 SS Insert (exp 9/5/2010)
Final Price = $1.16/ea when you buy 3

Kotex Pads, Liners or Tampons – $2.49/ea
Use $1.50/2 Kotex Liners 33 ct+ 8/8/2010 SS Insert (exp 9/19/2010)
Use $2/2 Kotex Pads 8/8/2010 SS Insert (exp 9/19/2010)
Use $1.50/2 Kotex Tampons 8/8/2010 SS Insert (exp 9/19/2010)
Final Price = $1.49-1.74/ea when you buy 2

U by Kotex Pads, Liners or Tampons – $2.99/ea
Use $1/1 U by Kotex Pads, Liners, or Tampons 8/8/2010 SS Insert (exp 9/19/2010)
Use $1/1 U by Kotex Product, one box
Final Price = $1.99/ea

Cottonelle Bath Tissue (12 double rolls) – $5.49/ea
Use $0.50/2 Cottonelle Bathroom Tissue 7/11/2010 SS Insert (exp 8/21/2010)
Find more coupons in My Coupon Database
Final Price = $4.99/ea when you buy 2

Huggies Wipes (184-216 ct) – $5.99/ea
Use $2.50/3 Huggies Baby Wipes, 64 ct
Final Price = $4.24/ea when you buy 2

Huggies Diapers or Pull Ups Training Pants (19-50 ct) – $8.49/ea
Use $3/1 Huggies Snug & Dry Diapers, 60 ct+
Use $4/2 Huggies Little Movers or Little Snugglers Diapers
Use $3.50/2 Huggies Snug & Dry Diapers
Use $2.50/1 Huggies Little Snugglers or Little Movers Diapers
Use $2.50/1 Huggies Pure & Natural Diapers
Use $2/1 Huggies Pull-Ups Training Pants
Final Price = as little as $5.49/ea

Huggies Diapers or Pull Ups Training Pants (44-96 ct box) – $19.49/ea
Use $3/1 Huggies Snug & Dry Diapers, 60 ct+
Use $4/2 Huggies Little Movers or Little Snugglers Diapers
Use $3.50/2 Huggies Snug & Dry Diapers
Use $2.50/1 Huggies Little Snugglers or Little Movers Diapers
Use $2.50/1 Huggies Pure & Natural Diapers
Use $2/1 Huggies Pull-Ups Training Pants
Final Price = as little as $16.49/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Kroger this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 1 comment… read it below or add one }

1 Nelmarie August 10, 2010 at 8:32 PM

Just saw that Kroger added a couple of ecoupons on their website; one of which is $1/2 Juicy Juice multipack which would make them .98 cents each.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: