Giant Eagle Deals: 6/10-6/16/10

by Marcy on June 11, 2010 · 2 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Fresh Boneless Chicken Breasts (value pack) – $1.99/lb

Kraft Deli Deluxe Cheese Slices (8 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Kraft Deli Deluxe Cheese 5/16/2010 SS Insert (exp 6/30/2010)
Final Price = $1.50/ea

Yoplait Delights Yogurt – $2/ea
Use $1/1 Yoplait Delights Yogurt Muti-Pack
Use $1/1 Yoplait Delights Yogurt Multipack
Use $0.50/1 Yoplait Delights 5/16/2010 SS Insert (exp 7/10/2010)
Use $0.50/1 Yoplait Delights Yogurt 4/25/2010 SS Insert (exp 6/19/2010)
Final Price = $1/ea

Fiber One Yogurt – $2/ea
Use $1/1 Yoplait Fiber One Yogurt Multi-packs
Use $0.50/1 Yoplait Fiber One Yogurt Multipacks
Use $1/1 Yoplait Fiber One Yogurt Multipack
Use $0.50/1 Yoplait Fiber One 5/16/2010 SS Insert (exp 7/10/2010)
Final Price = $1/ea

Yoplait Trix Yogurt – $2/ea
Use $0.80/2 Yoplait Go-Gurt or Trix Multipack Yogurt
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt or Trix 6/13/2010 SS Insert (exp 8/7/2010)
Final Price = $1.20-1.25/ea when you buy 2

Ronzoni Healthy Harvest or Smart Taste Pasta – $1.50/ea
Use $0.75/1 Ronzoni Smart Taste Pasta
Use $0.75/1 Ronzoni Smart Taste Pasta
Use $1/2 Ronzoni Healthy Harvest
Use $0.75/1 Ronzoni Smart Taste Pasta
Final Price = FREE

Kraft Salad Dressing (14-16 oz) – $1.67/ea
Use $0.55/1 Kraft Salad Dressing 14 or 16 oz 5/2/2010 SS Insert (exp 6/19/2010)
Use $0.55/1 Kraft Salad Dressing (IE) or Printable (FF)
Final Price = $0.57/ea

Marzetti Salad Dressing (16 oz) – $2/ea
Use $0.50/1 Marzetti Salad Dressing 5/16/2010 SS Insert (exp 8/31/2010)
Final Price = $1/ea

Classico Pasta Sauce (15 or 24 oz) – $2/ea
Use $1/2 Classico Sauces, 15oz or 24 oz
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

SoBe Lifewater – $1/ea
Use B1G1 Free Sobe Lifewater, 20 oz (IE) or Printable (FF)
Final Price = $0.50/ea when you buy 2

V8 Juice (64 oz) – $3/ea
Use $0.50/2 V8 Vegetable Juice 46oz+ 6/6/2010 SS Insert (exp 7/25/2010)
Final Price = $2.50/ea when you buy 2

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Trop50 – $2/ea when you buy 3 (otherwise $3/ea)
Use $1/2 Tropicana 4/25/2010 RP Insert (exp 6/30/2010)
Use $1/1 Tropicana Trop 50, 59 oz
Final Price = $1-1.50/ea

Newman’s Own Lemonade (64 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Newman’s Own Pasta Sauce, Salsa, Lemonade, Marinade or Popcorn
Use $1/2 Newman’s Own 6/6/2010 RP Insert (exp 7/17/2010)
Use $1/2 Newman’s Own Products (IE) or Printable (FF)
Final Price = $2/ea when you buy 2 or $1.50/ea

Folgers Coffee (10-11 oz) – $3/ea
Use $1/2 Folgers Products 7oz+ 5/23/2010 RP Insert (exp 7/3/2010)
Final Price = $2.50/ea when you buy 2

Betty Crocker Baking Pouches – $2/ea
Use $0.50/1 Betty Crocker Cookie Mixes 5/30/2010 GM Insert (exp 7/24/2010)
Final Price = $1/ea

Betty Crocker Fruit Snacks (Gushers, Fruit by the Foot, or Stickerz) – $2/ea
Get $3.50 off your next purchase when you buy 5
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Chex Snack Mix – $2/ea
Use $0.50/1 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5 oz +
Use $0.50/1 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5+
Use $0.50/2 Chex Mix Product 6/13/2010 SS Insert (exp 8/7/2010)
Final Price = $1/ea or $1.50/ea when you buy 2

Bisquick (40 oz) – $2.99/ea
Use $0.60/1 Bisquick or Bisquick Heart Smart Baking Mix, 40 oz +
Use $0.50/1 Original Bisquick or Bisquick Heart Smart Baking Mix
Use $0.60/1 Original Bisquick or Bisquick Heart Smart Baking Mix
Final Price = $1.79-1.99/ea

Betty Crocker Potatoes – $1/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Box Potatoes
Final Price = $0.50/ea when you buy 2

Hamburger Helper – $1/ea
Use $0.75/3 Hamburger Helper Meals 5/2/2010 SS Insert (exp 6/26/2010)
Use $0.75/3 Betty Crocker Helper Meals 5/30/2010 GM Insert (exp 7/24/2010)
Use $0.75/3 Betty Crocker Helper Meals
Final Price = $0.50/ea when you buy 2

Old El Paso Dinner Kits – $2/ea
Use $0.60/2 Old El Paso Products
Use $0.60/2 Old El Paso Products
Final Price = $1.40/ea when you buy 2

General Mills Cereal (Cheerios, Lucky Charms) – $2.67/ea when you buy 3 (otherwise $4/ea)
Use $0.55/1 Lucky Charms Cereal
Use $0.55/1 Lucky Charms Cereal
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $1/2 General Mills Cereal 5/30/2010 GM Insert (exp 7/10/2010)
Use $0.55/1 Cheerios Original Cereal
Use $0.55/1 Cheerios
Final Price = $1.57/ea or $2.17/ea when you buy 2

Kellogg’s Cereal (Frosted Mini Wheats, Frosted Flakes, others) – $2/ea when you buy 4 (otherwise $2.50/ea)
Use $1.50/3 Kellogg’s Cereals 5/23/2010 RP Insert (exp 7/4/2010)
Use $1/2 Kellogg’s Mini-Wheats or Kellogg’s Raisin Bran Cereals,14 oz +
Use $1/2 Kellogg’s Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Cereals 11.4 oz+
Final Price = $1.50/ea when you buy 4 (using 2 coupons)

Kellogg’s Pop Tarts (12 ct) or Nutri-Grain Bars – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Pop Tarts, 8 ct+ 6/13/2010 RP Insert (exp 8/8/2010)
Use $1/1 Kellogg’s Nutri-Grain Snack Bars, 8 ct
Final Price = $1.50/ea or $2/ea when you buy 2

Keebler Sandies Cookies – $2.50/ea
Use $0.55/1 Keebler Sandies Cookies 4/18/2010 RP Insert (exp 6/13/2010)
Final Price = $1.40/ea

Sun Chips – $3/ea
Use $0.55/1 Sun Chips or Rold Gold 5/2/2010 SS Insert (exp 6/20/2010)
Final Price = $1.90/ea

Kettle Potato Chips – $2/ea
Use $1/2 Kettle Brand Potato Chips, 5 oz +
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Green Giant Vegetables in Sauce, Create a Meal or Just for One – $2.50/ea
Use $1/1 Green Giant Create a Meal Stir Fry Frozen Meal Starter
Use $0.55/1 Green Giant Just For One Vegetables
Final Price = $1.40-1.50/ea

Lean Cuisine Entrees – $1.88/ea
Use $1/2 Lean Cuisine Casual Cuisine
Use $1/5 Lean Cuisine 5/2/2010 SS Insert (exp 8/1/2010)
Use $1/2 Lean Cuisine Entrees (IE) or Printable (FF)
Final Price = $1.38-1.68/ea

Rosetto Pasta – $3/ea
Use $1/2 Rosetto Frozen Pasta
Final Price = $2.50/ea when you buy 2

Freschetta Naturally Rising Pizza or PizzAmore – $5.50/ea
Use $1/1 Freschetta Pizza
Final Price = $4.50/ea

Luigi’s Italian Ice = $2.50/ea
Use $0.50/1 Luigi’s Real Italian Ice 5/2/2010 RP Insert (exp 7/5/2010)
Use $0.50/1 Luigi’s Real Italian Ice 5/16/2010 RP Insert (exp 7/16/2010)
Final Price = $1.50/ea

Nestle Drumsticks (4 ct) – $3/ea
Use $1/1 Nestle Drumstick 5/2/2010 SS Insert (exp 7/4/2010)
Final Price = $2/ea

Bob Evans Sides – $3.09/ea
Use $0.50/1 Bob Evans Side Dish
Use $0.50/1 Bob Evans Side Dishes 5/16/2010 SS Insert (exp 7/18/2010)
Final Price = $2.09/ea

Hillshire Farm Ultra Thin or Hearty Slice Lunchmeat (16 oz) – $5.99/ea
Use $0.55/1 Hillshire Farm Hearty Slices Lunchmeat
Use $0.35/1 Hillshire Farm Lunchmeat
Use $0.35/1 Hillshire Farm Lunchmeat 5/23/2010 RP Insert (exp 7/11/2010)
Use $0.55/1 Hillshire Farm Lunchmeat 5/23/2010 RP Insert (exp 7/11/2010)
Use $0.55/1 Thick Carved Hillshire Farm Hearty Slices Lunchmeat (IE) or Printable (FF)
Final Price = $4.89-5.29/ea

Bar S Franks (16 oz) – $1.25/ea
Use $1/2 Bar-S Franks or Bologna 16 oz 5/16/2010 RP Insert (exp 7/9/2010)
Final Price = $0.75/ea when you buy 2

PERSONAL CARE

Johnson & Johnson Baby Powder, Lotion, Body Wash or Shampoo – $3/ea
Use $1/1 Johnson’s Baby Powder Exludes Take Along Pack, Trial Sizes 1 oz 3 oz and 4 oz and Johnson’s Buddies Products
Use $2/1 Johnson’s Daily Baby Face & Body Lotion with SPF 40 (IE) or Printable (FF)
Use $3/3 Johnson’s or Desitin Product (IE) or Printable (FF)
Use $1/1 Johnson’s Baby Bubble Bath & Wash (FF) or Printable (IE)
Final Price = $1-2/ea

Huggies Little Swimmers Diapers (10-12 ct) – $6.99/ea
Use $1.50/1 Huggies Little Swimmers Disposable Swim Pants
Use $1/1 Huggies Little Swimmers
Use $1/1 Huggies Little Swimmers 5/16/2010 SS Insert (exp 6/13/2010)
Final Price = $5.49-5.99/ea

Get $4 off your next purchase when you buy 2 Pampers products listed:

Pampers Jumbo Pack Diapers (16-50 ct) – $8.99/ea
Use $1.50/1 Pampers Diapers or Pants 6/6/2010 P&G Insert (exp 7/31/2010)
Final Price = $7.49/ea

Pampers Boxed Wipes (320-360 ct) – $8.99/ea
Use $2/1 Pampers Wipes 60ct+ 6/6/2010 P&G Insert (exp 7/31/2010)
Final Price = $6.99/ea

Get $3 off your next purchase when you buy 2 participating Luvs, Bounty or Charmin products:

Charmin Ultra Bath Tissue (6 mega or 12 big rolls) – $6/ea
Use $0.25/1 Charmin 6/6/2010 P&G Insert (exp 7/31/2010)
Final Price = $5.50/ea

Bounty Paper Towels (6 big or 8 regular rolls) – $6/ea
Use $0.25/1 Bounty Towels Or Napkins 6/6/2010 P&G Insert (exp 7/31/2010)
Final Price = $5.50/ea

Luvs Diapers (jumbo pack 23-50 ct) – $6/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!

Find meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle ad here.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Leigh June 16, 2010 at 10:43 AM

The smaller sizes of Pampers wipes (64 ct, I think) are on sale for $2. With the $2/1 coupon mentioned above, they’re free.

2 Jennifer June 10, 2011 at 9:19 AM

Colgate is on sale 2/$3

With the .75 coupon that doubles to $1.50, making the toothpaste free.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: