Giant Eagle Deals: 2/11-2/17/10

by Marcy on February 11, 2010 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

T-Bone Steak Value Pack – $4.99/lb

Fresh Boneless Chicken Value Pack – $1.99/lb

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Trop50 – $2/ea

Pepsi or Mountain Dew 12 Packs – $3.33/ea

Campbell’s Chunky Soup – $1.25/ea
Use $1.50/3 here or $0.50/2 in 2/7 Smart Source insert
Final Price = $0.75/ea when you buy 3 or $0.75/ea when you buy 2

General Mills Cereal – $2/ea
Use $1/2 here and here
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Betty Crocker Muffins – $2/ea
Use $0.50/1 here and here
Final Price = $1/ea

Dole Fruit or Gel Bowls – $2/ea
Use $0.50/2 in 1/10 Smart Source Insert
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Mrs. T’s Pierogies – $1.67/ea when you buy 6 (otherwise $2/ea)
Use $1/2 in 1/31 Red Plum Insert and here
Final Price = $1.17/ea when you buy 6 and use 3 coupons

Ore-ida Fries, Hash Browns or Steam n Mash Potatoes – $2/ea when you buy 3 (otherwise $3/ea)
Use $1/2 in February All You Magazine or
Use $1/1 here
Final Price = $1–1.50/ea when you buy 3 using both coupons

Annie Chun’s Meal Kits – $3/ea
Use $1/1 here
Final Price = $2/ea

Wanchai Ferry Bagged Meals – $6.99/ea
Use $1/1 here or $1.50/1 in 1/17 Smart Source or $0.75/1 in 1/3 GM insert
Final Price = $5.49-5.99/ea

Pillsbury Crescent Rolls – $1.67/ea
Use $0.50/2 here and here
Final Price = $1.17/ea when you buy 2

Emerald Nuts – Buy One Get One Free
Use $1.50/2 or $1/1 in 1/31 Smart Source Insert
Use $1/1 here

Pop Secret Popcorn- Buy One Get One Free
Use $1/1 in 1/31 Smart Source Insert

Chef Boyardee Cans – $1/ea
Use $0.35/3 in 1/10 Smart Source Insert
Final Price = $0.76/ea when you buy 3

Yoplait Greek Yogurt – $1.19/ea
Use $0.25/1 here
Final Price = $0.94/ea

Welch’s Grape Juice – $3/ea
Use $1/1 in 2/7 Smart Source Insert
Final Price = $2/ea

Del Monte Canned Vegetables – $0.75/ea
Use $1/5 in 2/7 Red Plum Insert
Use $1/4 here
Final Price = $0.50/ea when you buy 4 or $0.69/ea when you buy 5

Rice a Roni – $1.25/ea
Use $1/3 in 1/3 Red Plum Insert
Final Price = $0.92/ea when you buy 3

Contadina Pizza Sauce – $1/ea
Use $0.75/3 here
Final Price = $0.50/ea when you buy 3

Nabisco Family Size Triscuits or Wheat Thins – $2.99/ea
Use $2/2 here
Final Price = $1.99/ea when you buy 2

Dannon Yogurt Cups (6 oz) – $0.50/ea
Use $1/6 here or
Use $0.75/6 here
Final Price = $0.28-0.35/ea

Yoplait Trix Yogurt – $1.50/ea when you buy 6 (otherwise $2/ea)
Use $0.40/1 or $0.80/2 here
Final Price = $0.70/ea when you buy 4 and use 2 coupons or $1.10/ea when you buy 4 and use 4 coupons

Sunny Delight – $1.50/ea
Use $0.25/1 in 2/7 Smart Source Insert
Final Price = $1/ea

Mission Tortillas – $2/ea
Use $1/1 in 1/10 Smart Source Insert
Final Price = $1/ea

Get $7 off your next shopping trip when you purchase 10 participating General Mills or Betty Crocker product in a single transaction:

Fiber One Bars – $2.40/ea
Use $0.40/1 here and here and in 1/3 GM insert
Final Price = $1.60/ea

Nature Valley Bars – $2.40/ea
Use $0.40/1 here and here
Final Price = $1.60/ea

Betty Crocker Fruit Snacks – $2/ea
Use $0.50/2 here and here
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

PERSONAL CARE

Stayfree Pads (16-24 ct) or Carefree Liners (16-56 ct) – $2.50/ea
Use Stayfree B1G1 Free in 1/3 Red Plum insert or $1/1 here or
Use $1/2 Carefree in 1/3 Red Plum insert
Final Price = $1.25-2/ea

KY Premium Lubricant – $2 off
Use $5 off here

Flex-a-Min – Buy One Get One Free
Use $4/1 here and here

Theraflu – $3.99/ea
Use $2/1 here, here and here
Final Price = $1.99/ea

Prevacid – $10.95/ea
Use $2/1 here
Final Price = $8.95/ea

Garnier Fructis Hair Care – $2.75/ea
Use $1/1 in 2/7 Red Plum Insert and here
Final Price = $1.75/ea

Gillette Mach 3 Disposable Razors – $5.99/ea
Use $2/1 in 1/10 Red Plum Insert
Final Price = $3.99/ea

Schick Quattro Razors (3 ct) – $4.99/ea
Use $3/1 in 2/7 Smart Source Insert
Final Price = $1.99/ea

Find meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle ad here.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: