Giant Eagle Deals: 1/28-2/3/10

by Marcy on January 28, 2010 · 3 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Boneless Chicken Breasts (3 lbs pk) – $1.99/lb

Coke or Sprite (12 pk cans or 6 pk bottles) – $2.75/ea when you buy 4 (otherwise $3/ea)

Silk Soy Milk – $2.99/ea
Use $0.55/1 in 1/17 Smart Source insert
Final Price = $1.89/ea

Progresso Soup – $1/ea
Use $0.50/1 or $1/4 in 1/3 Smart Source insert
Final Price = $0.50/ea when you buy 2 or $0.75/ea when you buy 4

Kraft Cheese Chunks or Shreds – $2/ea
Use $1/2 here
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Nabisco Triscuits, Wheat Thins, or Snak Saks – $1.75/ea when you buy 4 (otherwise $2/ea)
Use $2/2 here (print 2) or $1/1 in 1/10 & 1/24 Smart Source inserts
Final Price = $0.75/ea when you buy 4

Heluva Good Refirgerated Dip – $1.50/ea
Use $0.50/1 or $1/2 in 12/13 Smart Source Insert or
Use $0.50 here or
Use $0.75/1 in 12/13 Smart Source insert
Final Price = $0.50/ea, $1/ea or $1.50/ea when you buy 2

Emerald Peanuts – $2/ea
Use $1/1 here
Final Price = $1/ea

Pop Secret – $2/ea
Use $1/2 here or
Use $1/2 in 1/3 Red Plum Insert
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Planters Cashews, Almonds, or Mixed Nuts – $4/ea
Use $1/1 or $2/1 in 1/24 Smart Source Insert or
Use $1/2 here (note: some people aren’t able to print these coupons)
Final Price = $2/ea or $3/ea

DiGiorno Pizza – $4.33/ea when you buy 3 (otherwise $5/ea)
Use $1/1 in 1/24 Smart Source Insert
Final Price = $3.33/ea when you buy 3 and use 3 coupons

Pillsbury Savorings – $2.67/ea
Use $0.55/1 here and here and $1/1 or $1/2 in 12/13 Smart Source Insert
Final Price = $1.66/ea when you buy 3 and use 3 coupons or $2.33/ea when you buy 3

SuperPretzel – $1.75/ea
Use $0.50/1 here and in 12/6 Smart Source Insert or in 1/31 Red Plum insert
Final Price = $0.75/ea

Farm Rich Appetizers – $5.99/ea
Use $1/1 or $2/1 in 12/6 Smart Source Insert
Final Price = $3.99/ea – $4.99/ea

Seapak Shrimp – $5.99/ea
Use $1/1 in 12/13 Smart Source Insert
Final Price = $4.99/ea

Breakstone’s Sour Cream – $1.25/ea
Use $0.55/1 or $1/2 in 1/24 Smart Source Insert
Final Price = $0.15/ea or $0.75/ea when you buy 2

Frank’s Red Hot Sauce – $2/ea
Use $0.50/1 here or $0.35/1 or $0.50/1 in 12/13 or 1/24 Smart Source inserts
Final Price = $1-1.30/ea

Sabras Hummus – $2.99/ea
Use $1/1 in 1/24 Smart Source Insert
Final Price = $1.99/ea

French’s Mustard – $1.33/ea
Use $0.50/1 here or $0.30/1 or $0.50/1 in 1/14 Smart Source insert
Final Price = $0.33-0.73/ea

Eight O’Clock Coffee (11 or 12 oz) – $3.99/ea
Use $0.75/1 in February All You Magazine
Use $2/2 here
Final Price = $2.49/ea or $2.99/ea when you buy 2

Barilla Plus Pasta – $2/ea
Use $1/2 in 1/3 Smart Source Insert
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Chi-Chi’s Salsa – $2.35/ea
Use $1/2 in 12/6 Smart Source Insert
Final Price = $1.85/ea when you buy 2

McCormick Black Pepper – $2.50/ea
Use $0.75/1 in 1/3 Red Plum Insert
Final Price = $1/ea

Chex Cereal – $2.50/ea
Use $1/3 in 1/3 General Mills Insert or $1/2 in 1/31 Smart Source insert
Final Price = $2-2.25/ea when you buy 3

Kettle Potato Chips – $2/ea
Use $1/1 here
Final Price = $1/ea

Stash Tea – $3/ea
Use $0.50/1 in 12/6 Red Plum Insert or
Use $0.50/1 here
Final Price = $2/ea

Hillshire Farms Cocktails – $3/ea
Use $1/2 in 12/6 Red Plum Insert
Final Price = $2.50/ea when you buy 2

Bob Evans Bratwurst or Italian Sausage – $3.99/ea
Use $0.50/1 here or $0.35/1 here
Final Price = $2.99-3.29/ea

Dannon Activia or Danimals Yogurt – $1.50/ea when you buy 4 (otherwise $2/ea)
Use $1/1 in 1/10 Smart Source Insert
Final Price = $0.50-1/ea

Kraft Philadelphia Brick Cream Cheese – $1.25/ea
Use $1/4 here (note: some people are not able to print these coupons)
Final Price = $1/ea when you buy 4

New York Texas Toast – $2.50/ea
Use $0.50 here
Final Price = $2/ea

Daisy Cottage Cheese – $3/ea
Use $0.45/1 or $0.65/1 in 1/3 Smart Source Insert
Final Price = $2.10/ea or $1.70/ea

Tony’s Pizza – $2.50/ea
Use $1/1 or $1/2 in 12/13 Smart Source Insert
Final Price = $1.50/ea or $2/ea when you buy 2

Get $4 off your shopping trip when you purchase $15 in participating products

Nestle Crunch Hearts or Butterfinger Hearts – $1.99/ea
Use $1/2 here
Final Price = $1.49/ea when you buy 2

Get $5 your next shopping trip when you purchase $20 in participating products

Skippy Peanut Butter (15-16 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/1 in 1/31 Red Plum insert
Final Price = $1.70/ea

Knorr Side Dishes – $1/ea
Use $0.60/2 in 1/31 Red Plum insert
Final Price = $0.40/ea when you buy 2

Ragu Pasta Sauce (26 oz) – $1.25/ea
Use $0.75/2 in 1/31 Red Plum insert
Final Price = $0.50/ea when you buy 2

Wish-Bone Salad Dressing (7-16 oz) – $1.50/ea
Use $1/1 and $1.50/2 in 1/31 Red Plum insert
Final Price = $0.50-0.75/ea

I Can’t Believe It’s Not Butter Spray or Spread – $2/ea
Use $1/1 here or
Use $0.75/2 in 1/31 Red Plum insert
Final Price = $1-1.25/ea/ea

General Mills Cereals – $2.50/ea
Use $1/3 in 1/3 General Mills Insert or $1/2 in 1/31 Smart Source insert
Final Price = $2-2.25/ea when you buy 3

Nestle Crunch Hearts or Butterfinger Hearts – $1.99/ea
Use $1/2 here
Final Price = $1.49/ea when you buy 2

Kotex Pads, Liners, or Tampons – $5/ea
Use $1.50/2 in 1/10 Smart Source Insert
Final Price = $4.25/ea when you buy 2

Hellman’s Mayonnaise – $2.50/ea
Use $0.75/1 here or $0.50/1 in 1/31 Red Plum insert
Final Price = $1-1.50/ea

PERSONAL CARE

Motrin – $2.99/ea
Use $1/1 in 1/3 Red Plum Insert
Final Price = $1.99/ea

L’Oreal Vive Pro, Styling, or Studio Hair Care – $3.33/ea
Use $0.75/1 here or $1/1 in 1/24 Red Plum Insert
Final Price = $1.83-2.33/ea

L’Oreal Kids – $2.50/ea
Use $0.75/1 or $1/1 in 1/24 Red Plum Insert
Final Price = $1/ea or $1.50/ea

Keri Lotion – $3.99/ea
Use $1/1 in 12/13 Smart Source Insert
Final Price = $2.99/ea

Cover Girl Smoky Shadow, Lash Exact or Volume Mascara – $5.99/ea
Use $1/1 in 1/17 P&G Insert
Final Price = $4.99/ea

Colgate Wisp (4 ct) – $1.50/ea
Use $1/1 in February All You
Final Price = $0.50/ea

Abreva – $14.99/ea
Use $3/1 in 12/13 Red Plum or 12/6 Smart Source Insert
Final Price = $11.99/ea

Get $3 off your next health and beauty shopping trip when you purchase 2 participating products

Pantene Shampoo or Conditioner – $5.50/ea
Use $1/2 in 1/17 P&G Insert or $3/2 in 12/27 P&G insert
Final Price = $4-5/ea

Nice n Easy Hair Color – $5.50/ea
Use $1/1 in 12/27 P&G Insert
Final Price = $4.50/ea

HOUSEHOLD

Marcal Small Steps Bath Tissue (4 double rolls) or Paper Towels (2 Giant Rolls) or Napkins (250 ct) – $2/ea
Use $1/1 and $1.50/1 in 1/3 Smart Source insert or
Use $1/1 or $2/1 in 1/31 Smart Source insert
Final Price = FREE-$1/ea

Reynolds Wrap (35, 50 or 80 ft) – $3/ea
Use $0.75/1 in 1/31 Smart Source insert
Final Price = $1.50/ea

Charmin Ultra Bath Tissue or Paper Towels – $6.49/ea
use $0.25/1 in 12/27 P&G Insert
Final Price = $5.99/ea

Solo Square Cups – $2/ea
Use $0.75/ea in 1/24 Smart Source Insert or
Use $1/1 in 12/6 Smart Source Insert
Final Price = $0.50/ea or $1/ea

Dixie Value Pack Plates or Cups – $3/ea
Use $0.55/ea in 1/24 Red Plum Insert
Final Price – $1.90/ea

Hefty Tall Kitchen Bags or Trash bags – $5.99/ea
Use $0.55/1 or $1/2 in 1/3 Red Plum Insert
Final Price = $4.89/ea or $5.49/ea when you buy 2

Bounty Napkins – $1.50/ea
Use $1/2 in 12/27 P&G Insert
Final Price = $1/ea when you buy 2

Find meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle ad here.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Jennifer January 30, 2010 at 5:36 PM

On the triscuit deal, if you haven’t submitted for the keep the jingle in the holidays $10 rebate that ends 1/31/10 you can can do that. I bought 12 boxes of triscuits and wheat thins for $9 and submitted my receipts for the rebate. Meaning they will pay me $1 to buy 12 boxes of crackers. That is my kind of deal.

2 Marcy January 30, 2010 at 6:10 PM

That is awesome! Thanks for the reminder!

Here is another that is good through 1/31:

http://www.stretchingabuckblog.com/2009/12/rebate-kraft-10-when-you-buy-10-items.html

Leave a Comment

Previous post:

Next post: