Giant Eagle Deals: 8/6-8/12

by Marcy on August 6, 2009 · 0 comments

Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that my store doubles coupons up to $0.99. Be sure to check your local ad to confirm deals in your area.

GROCERY

Giant Eagle Gallon Milk – $1.99/ea

Dannon Activia (4 pk) Danactive (4 pk) or Danimal Yogurt (cups or drinks) – $1.50/ea when you buy 4 (otherwise $2/ea)
Use $1/1 Activia, Danactive, and Danimal in 7/26 Smart Source insert and in upcoming 8/9 Smart Source insert
Final Price = $0.50/ea when you buy 4 (with 4 coupons)

Kraft Cheese (Chunks, Shreds, Singles) – $1.33/ea when you buy 6 (otherwise $1.67/ea)
Use $1/2 in upcoming 8/9 Red Plum insert
Final Price = $0.83/ea when you buy 6 (using 3 coupons)

Bob Evans Bratwurst or Italian Sausage (19 oz) – $3.99/ea
Use $0.50/1 here
Final Price = $2.99/ea

Bumble Bee White Tuna (5 oz) – $1.25/ea
Use $1/1 in 6/14 Smart Source insert
Final Price = $0.25/ea

ReddiWip – $2/ea
Use $0.50/1 in 8/2 Smart Source insert
Final Price = $1/ea

Jell-O Gelatin or Pudding (6 pks) – $2.79/ea
Use $0.50/1 in 7/12 Smart Source insert
Final Price = $1.79/ea

Aunt Jemima French Toast or Pancakes – $1.33/ea
Use $1.50/2 here (assuming the above are mixes!)
Final Price = $0.58/ea when you buy 2

Hidden Valley Ranch Dressing – $2.50/ea
Use $0.75/1 here
Final Price = $1/ea

Kellogg’s Cereal (Froot Loops) or Pop Tarts (8 ct) – $2/ea
Use $1/2 Cereal or Pop Tarts in 8/2 Kelloggs insert
Use $0.55/1 Pop Tarts here

Final Price = $1.50/ea when you buy 2 or $0.90/ea (Pop Tarts)

Kellogg’s Nutri-Grain Bars – $2.50/ea
Use $1/2 in 8/2 Kellogg’s insert
Final Price = $2/ea

Hamburger Helper – $1/ea
Use $0.75/3 here and here
Final Price = $0.50/ea when you buy 3

Post Cereal (Fruity Pebbles or Honey Bunches of Oats) – $2/ea
Use $1/2 in 7/26 Smart Source insert
Use $2/1 Honey Bunches of Oats Pecan Bunches here (if included)
Final Price = FREE or $1.49/ea when you buy 2

Keebler Chips Deluxe Cookies – $2/ea when you buy 2 (otherwise $2.50/ea)
Use $1/2 in 8/2 Kellogg’s insert
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Betty Crocker Brownies – $1.25/ea
Use $0.75/2 Brownies here here and here
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Chex Snack Mix – $3/ea
Use $0.50/1 here here and here
Final Price = $2/ea

DiGiorno Flatbread Melts – $2/ea
Use $0.75/1 or $1/1 in 5/17 Smart Source insert
Final Price = $0.50-1/ea

Tony’s Frozen Pizza – $2.50/ea
Use $1/2 here
Final Price = $2/ea when you buy 2

HOUSEHOLD/TOILETRY

Suave Shampoo or Conditioner – $1.50/ea
Use $0.50/2 in 8/2 Red Plum insert
Final Price = $1/ea when you buy 2

Huggies or Pampers Jumbo Pack of Diapers (10-50 ct) – $8.99/ea
Use $1.50/1 Huggies Diapers in 7/19 Smart Source insert
Use $1.50/1 Huggies Diapers here and here
Use $2/1 Huggies Pull Ups in 7/19 Smart Source insert
Use $1/1 Pampers Diapers in 8/2 P&G insert
Final Price = $6.99-7.99/ea

CATALINA DEALS/PROMOTIONS

Get 1 FREE Box of Fiber One Bars When you Buy 4 of the Following:

Fiber One Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 in 7/19 Smart Source insert
Final Price = $2/ea when you buy 2

Yoplait Fiber One Yogurt (4 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 here and here or in 7/12 Smart Source insert
Use $1/1 in upcoming 8/9 Smart Source insert
Final Price = $1.50/ea

Fiber One Muffin Mix – $2.50/ea
Use $0.50/1 here or
Use $0.40/1 in 7/19 Smart Source insert

Final Price = $1.50-1.70/ea

Get $3 Off of Your Next Shopping Trip when you buy 2 products listed below:

Glade Candles (4 oz) or Fragrance Collection Mini Soy Candles (2 oz) – $2.50/ea
Use $3/2 Fragrance Collection here and in upcoming 8/9 Smart Source insert
Final Price = $1/ea when you buy 2

Windex Trigger (26 oz) – $3/ea
Use $1/2 in 8/2 Smart Source insert
Final Price = $2.50/ea when you buy 2

Scrubbing Bubbles Aerosol (22 oz) – $3/ea
Use $0.75/1 or $1/1 in 8/2 Smart Source insert
Final Price = $1.50-2/ea

Shout Trigger (14 to 30 oz) – $3/ea
Use $0.55/1 in 8/2 Smart Source insert
Final Price = $1.90/ea

Pledge Aerosol or Multi-Surface – $3.50/ea
Use $1/1 in 8/2 Smart Source insert
Final Price = $2.50/ea

Scrubbing Bubbles Toilet Gel (1 ct) – $3.50/ea
Use $2/1 here
Final Price = $1.50/ea

Get 1 FREE 8 ct. Crescent Rolls When you Buy 3 Pillsbury Ready to Bake items (excluding Crescents):

Use $0.55/1 Pillsbury Simply Refrigerated Cookie Dough here and here
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough here and here
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls here and here
Use $1/2 Pillsbury Biscuits here and here

SCHOOL SUPPLIES

Academix Stick Pens (10 pk) – $0.89/ea

Stretchable Book Covers – $0.89/ea

Filler Paper (150 ct wide or college ruled) – $1/ea

Scotch Magic Tape (1 ct) – $1.49/ea
Use $1/3 in 7/12 Red Plum insert
Final Price = $1.16/ea when you buy 3

Notebooks (1 subject, 70 ct wide or college ruled) – $0.25/ea

Academix #2 Pencils (10 ct) – $0.80/ea

Crayola Crayons (24 ct) – $0.99/ea


What deals do you see at Giant Eagle this week?


———————————————————————–
Are you looking for bargain meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle sales? Read here for more info.
———————————————————————–
This post is part of BeCentsAble‘s Grocery Gathering.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: