Giant Eagle Deals: 5/14-5/20

by Marcy on May 13, 2009 · 0 comments

Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that my store doubles coupons up to $0.99. Be sure to check your local ad to confirm deals in your area.

It’s an awesome week to start using all of those Kraft coupons if you printed them! Honestly, it’s an overall great week for deals at Giant Eagle.

GROCERY

Giant Eagle Eggs (dzn) – $0.78/ea

Philadelphia Cream Cheese (8 oz bricks) – $1.25/ea
Use $1/2 here
Final Price = $0.75/ea when you buy 2

Heluva Good Chunk Cheese (8 oz) – $2/ea
Use $0.50/1 here
Final Price = $1/ea

Yoplait Kids Yogurt (6 pk) – $2.50/ea
Use $1.50/1 here
Final Price = $1/ea

Yo Plus Yogurt (4 pk) – $2.50/ea
Use $1.50/1 here
Final Price = $1/ea

Oscar Mayer Turkey, Pre Cooked or Canadian Bacon – $3/ea
Use $1/2 here
Final Price = $2.50/ea when you buy 2

80% Lean Ground Beef (3+ lbs value packs) – $1.99/lb

Whole Boneless Center Cut Pork Loin – $1.99/lb

Kraft BBQ Sauce – $1/ea
Use $1/1 here
Final Price = FREE

Sweet Baby Ray’s BBQ Sauce – $1.50/ea
Use $1/2 in 5/10 Smart Source insert
Final Price = $1/ea when you buy 2

Ken’s Marinade – $1.50/ea
Use $1/1 in 5/3 Smart Source insert
Final Price = $0.50/ea

McCormick Grill Mates – $2/ea
Use $0.50/1 in 4/19 & 5/3 Red Plum inserts
Final Price = $1/ea

Skippy Peanut Butter (15 or 16 oz) – $2/ea
Use $0.40/1 in 4/5 Unilever insert
Final Price = $1.20/ea

Hellmann’s Mayo (30 oz) – $2.50/ea
Use $0.60/1 in 5/17 Red Plum insert
Final Price = $1.30/ea

Kraft Velveeta or Deluxe Macaroni & Cheese Dinners – $2/ea
Use $1.50/2 here or $1/1 here
Final Price = $1-1.25/ea

Pepsi or Mt. Dew (2 liters) or Lipton Iced Tea (1.5 liters) – $1/ea when you buy 5

Coke or Sprite (12 pk cans, 8 pk bottles) – $2.40/ea when you buy 5 (otherwise $3/ea)

Kool-Aid Canisters – $2/ea
Use $1/2 here
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Lipton Tea Bags (100 ct) – $2.50/ea
Use $0.60/1 in 3/15 Red Plum insert or $0.50/1 in 5/17 Red Plum insert
Final Price = $1.30/ea or $1.50/ea

Eggo Waffles – $2/ea
Use $0.75/1 in 4/5 Red Plum insert
Final Price = $0.50/ea

Super Pretzel Frozen Pretzels – $1.67/ea
Use $0.75/1 in 3/15 & 5/10 Red Plum inserts
Final Price = $0.17/ea

Turkey Hill Ice Cream (48 oz) – $3.33/ea
Use $1/1 in 4/5 & 5/3 Red Plum inserts
Final Price = $2.33/ea

Honey Maid Graham Crackers – $2.50/ea
Use $1/1 here
Final Price = $1.50/ea
*Note:
Buy 1 Honey Maid + 1 6 pk Hershey’s Chocolate Bars and get 1 bag of Giant Eagle Marshmallows for FREE

Ritz Crackers – $2.50/ea
Use $1/1 here
Final Price = $1.50/ea

Kashi TLC Bars – $3/ea
Use $1.50/2 here
Final Price = $2.25/ea when you buy 2

Kellogg’s Frosted Flakes (23 oz) or Raisin Bran (25 oz) – $2.33/ea when you buy 3 (otherwise $3.50/ea)
Use 3 – $1/1 here
Final Price = $1.33/ea when you buy 3

HOUSEHOLD/TOILETRY

Suave Hair Care (Professional, Men’s or kids) – $1.50/ea
Use $1/2 in 3/29 Red Plum insert and $1.75/3 in 3/1 Red Plu
m insert
Final Price = $1/ea when you buy 2 or $0.92/ea when you buy 3

Q-tips Cotton Swabs (375 ct) – $2/ea
Use $0.30/1 in 4/5 Unilever insert
Final Price = $1.40/ea

Dixie Plates, Bowls or Cups (14-48 ct) – $2/ea
Use $0.50/1 in 5/10 Red Plum insert
Final Price = $1/ea

Clorox Liquid Bleach (82 or 96 oz) – $2/ea
Use $1/2 in 4/5 Red Plum insert
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

Bic Multi-purpose Lighters – B1G1 Free (or $1.99/ea)
Use $1/1 here
Final Price = $0.99/ea

CATALINA DEALS/PROMOTIONS

Get $2 Off Your Next Shopping Trip When you Buy 4 of the Following:

Kellogg’s Special K Bars – $2.50/ea

Kellogg’s Fiber Plus Bars – $2-2.50/ea

Kellogg’s Cereals (selected varieties) – $2-2.50/ea
Use $1/1 here
Final Price = $1-1.50/ea

Get $5 Off Your Next Shopping Trip When you Buy 2 of the Following:

Bounty Paper Towels (12 giant rolls) – $14.99/ea
Use $1/1 in 5/3 P&G insert
Final Price = $13.99/ea

Charmin Ultra Bath Tissue (30 big rolls) – $14.99/ea
Use $0.25/1 in 5/3 P&G insert
Final Price = $14.59/ea

Pampers Mega Pack Diapers (33-72 ct) – $14.99/ea
Use $1/1 in 5/3 P&G insert
Final Price = $13.99/ea


Get $3 Off Your Next Shopping Trip When you Buy $10 (before coupons) of the Following:

Ragu Pasta Sauce (26 oz) – $1.25/ea
Use $0.30/1 in 4/5 Unilever insert
Use $0.60/1 select varieties in 5/17 Red Plum insert
Final Price = $0.65/ea when you buy 3 or $0.05/ea

Knorr Side Dishes – $1/ea
Use $0.75/2 in 4/5 Unilever insert
Final Price = $0.25/ea when you buy 2

Deal Idea #1:
Buy 5 Ragu Pasta Sauce (Catalina is triggered by shelf price of $2.29) @ $1.25/ea
Use 5 – $0.30/1 or 5 – $0.60/1 coupons
Pay $3.25 (when using $0.30 coupons) or $0.25 (when using $0.60/1 coupons) PLUS get $3 toward your next purchase!

(Better) Deal Idea #2:

– Purchase 3 Ragu Sauces @ $1.25/ea (shelf price = $2.29)
Use 1 – $1.25/3 in 4/5 Unilever insert**
– Purchase 4 Knorr Sides @ $1.00/ea (shelf price = $1.25)
Use 2 – $0.75/2 in 4/5 Unilever insert
– Pay $3.50 out of pocket after coupons and receive a $3 coupon good toward your next purchase

Total Cost: $0.50 for 3 Ragu Pasta Sauces + 4 Knorr Sides!

**Note: If you have the $0.30/1 Ragu coupon from the 4/5 Unilever insert OR if you use the $0.60/1 Ragu coupon that comes out in this Sunday’s paper, this will be a money maker at + $0.05 or $1.85!

What deals do you see at Giant Eagle this week?

———————————————————————–
Are you looking for bargain meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle sales? Read here for more info.
———————————————————————–
This post is part of BeCentsAble‘s Grocery Gathering.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: