Giant Eagle Deals: 1/15-1/21

by Marcy on January 17, 2009 · 0 comments

Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that my store doubles coupons up to $0.99. Be sure to check your local ad to confirm deals in your area.

My apologies for the lateness of this post. If you read on you’ll see that there are a lot of deals to be had a Giant Eagle this week, especially if you can wait on the coupons that are coming in the 1/18 newspaper.

GROCERY

Quaker Quick Oats or Old Fashioned Oats (18 oz) – $1/ea when you buy 4
Use $0.60/1 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = FREE
*note:
$1.50/ea if you buy less than 4, $0.30/ea after coupon

Old El Paso Dinner Kits – $2/ea
Use $1/2 printables that were available earlier this month
Final Price = $1.50/ea when you buy 2

French’s Mustard (12 or 14 oz) – $1.50/ea
Use $0.30/1 in 1/18 Smart Source insert
Final Price = $0.90/ea

Kashi TLC Granola or Cereal Bars – $3/ea
Use $2/1 here
Final Price = $1/ea

Fuze Drinks (18.5 oz) – $1/ea
Use $0.25/1 in 1/4 Smart Source insert
Final Price = $0.50/ea

Pillsbury Toaster Strudel or Scrambles – $2/ea
Use $1/1 here
Final Price = $1/ea

Green Giant Boxed or Simply Steam Vegetables – $1/ea
Use $0.50/2 in 1/4 General Mills insert
Final Price =
$0.50/ea when you buy 2

Totino’s Pizza Rolls (7.5 oz) – $1/ea
Use $0.55/1 here or $0.35/1 in 1/11 Smart Source insert
Final Price = FREE or $0.30/ea

Suave Deodorant (2.6 oz solid) – $1.50/ea
Use $0.50/1 in 1/11 Red Plum insert
Final Price = $0.50/ea

Colgate Toothpaste (8.2 oz) – $2/ea
Use $0.75/1 in 1/4 and 1/18 Smart Source inserts
Final Price = $0.50/ea

SPECIAL PROMOTIONS

———————————————————————
Get $3 off your next purchase when you buy $10 of the following:

Del Monte or Contadina Canned Tomatoes (14.5 oz) – $1/ea

———————————————————————
Get $3 off your next purchase when you buy $10 (before coupons) of the following:

DayQuil or NyQuil (12 or 20 ct or 6 or 10 oz) – $5/ea
Use $1.50/1 in 1/18 P&G insert
Final Price = $3.50/ea

———————————————————————

Get $3 off your next purchase when you buy 4 of the following:

Kellogg’s Special K (Blueberry, Red Berries or All Bran Strawberry Medley) – $2.50/ea
Use $1/1 in 12/14 Red Plum insert or $1/2 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $1.50/ea or $2/ea when you buy 2
U//
Kellogg’s Special K Bars – $2.50/ea
Use $1/2 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $1.50/ea

Kellogg’s Yogos or Yogos Rollers – $2/ea

Kellogg’s Special K Waffles – $2.50/ea
Use $0.75/1 in 12/14 Red Plum insert
Final Price = $1/ea

Nutri Grain Waffles – $2.50/ea

Kellogg’s Special K Snack Bars – $3/ea
Use $1/2 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $2.50/ea when you buy 2

Kellogg’s Special K20 Powder Mix (7 pk) – $3/ea
Use $1/2 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $2.50/ea when you buy 2
/
———————————————————————

Get $2 off your next purchase when you buy $10 (before coupons) of the following:

Note: the $10 minimum is reportedly based on shelf price, not sale price. If you decide to try this, shelf price is listed beside each product courtesy of
Jen at The Cherry Picker. Shelf price will likely vary based on location.


**Don’t forget about the Pepsi/Frito Lay Rebate found here.**

Pepsi or Mountain Dew (12 pk) – $3.33/ea

Frito Lay’s Potato Chips (10-12 oz) – $3/ea ($3.99 shelf)

Gatorade – $1.25/ea ($1.39 shelf)

Tostitos (9-13 oz) or Tostitos Salsa (15-16 oz) $3/ea ($3.99 shelf)
//
Frito Lay’s Kettle Chips or Cracker Crisps – $3/ea ($3.99 shelf)

Pepsi or Mountain Dew (2 liters) – $1.34/ea

Aquafina Bottled Water (.5 Liter, 24 pk) – $5/ea

Lipton Iced Tea (1.5 liters) $1.34/ea

Propel (.5 liter, 6 pk) $3/ea

Tropicana Premium Orange Juice (89 oz) – $4.50/ea
Use $1/2 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $4/ea when you buy 2

Dole Juice (64 oz) – $2.50/ea ($2.99 shelf)

Quaker Instant Oatmeal (10-16 oz) – $2.50/ea ($3.99 shelf)
Use $0.70/1 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $1.10/ea

Quaker Life Cereal (21 oz) – $2.50/ea ($4.98 shelf)
Use $1/2 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $2/ea when you buy 2

Quaker Oat Squares (16 oz) – $2.50/ea ($4.98 shelf)
Use $0.50/1 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $1.50/ea

Quaker Chewy Granola Bars – $2.50/ea ($2.69 shelf)
Use $1/2 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $2/ea when you buy 2

———————————————————————

Get $3 off your next purchase when you buy $10 (before coupons) of the following:

Note: the $10 minimum is reportedly based on shelf price, not sale price. If you decide to try this, shelf price is listed beside each product courtesy of
Jen at The Cherry Picker. Shelf price will likely vary based on location.

Knorr Side Dishes – $1/ea ($1.39 shelf)
Use $0.60/2 in 1/18 Red Plum insert
Final Price = $0.40/ea when you buy 2

Wishbone Salad Dressing – $2/ea ($2.45 shelf)
Use $0.60/1 or $0.75/2 in 1/4 Red Plum insert
Final Price = $0.80/ea or $1.25/ea when you buy 2

Hellmann’s Mayonnaise (30 oz) – $3/ea ($4.45 shelf)
Use $0.50/1 in 11/16 or 1/18 Red Plum inserts
Final Price = $2/ea

Lipton Tea Bags (100 ct) – $2.50/ea ($3.39 shelf)
Use $0.60/1 in 11/16 or 1/18 Red Plum inserts
Final Price = $1.30/ea

Lipton Iced Tea Mix (100 oz) – $5.99/ea ($6.99 shelf)
Use $0.60/1 in 11/16 or 1/18 Red Plum inserts
Final Price = $4.79/ea

I Can’t Believe It’s Not Butter (spread or spray, 8-15 oz) – $2.50/ea ($2.59 shelf)
Use $0.60/2 in 1/18 Red Plum insert
Final Price = $1.90/ea when you buy 2
//
Promise Activ Supershots (4 pk) – $3/ea ($3.50 shelf)
Use $1/1 here
Final Price = $2/ea

Breyers Ice Cream (1.5 qt) – $3.33/ea ($4.99 shelf)

Suave Hair Care – $1.50/ea ($2.79 shelf)
Use $1/2 in 1/11 Red Plum insert
Final Price = $1/ea when you buy 2

Dove Shampoo or Conditioner (12 oz) – $3.50/ea ($4.39 shelf)
Use $1.50/1 in 1/18 Red Plum insert
Final Price = $2/ea
—————————————————-
—————–
Jell-o Pudding or Gelatin Snacks Catalina Deal

Jell-o Pudding or Gelatin Snacks – $2.50/ea
Use $0.50/1 in 1/4 Smart Source insert or $0.60/1 here
Final Price = $1.30- $1.50/ea


PLUS

Between 1/2/09 & 1/25/09 get the following on your next purchase:

$1.50 when you buy 3
$2.00 when you buy 4
$2.50 when you buy 5+

———————————————————————

Do you know of any deals that I missed? If so, please feel free to leave a comment with your deals and/or links to your blog posts.


This post is part of BeCentsAble‘s Grocery Gathering.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: