Giant Eagle Deals – 10/9-10/15

by Marcy on October 8, 2008 · 0 comments

Here are a few deals I see at Giant Eagle this week. I am using a Central Ohio ad, and my store doubles coupons up to $0.99. Please check your local ad to confirm deals in your area.
Also, be sure to check out the Grocery Gathering at BeCentsAble for links to deals at even more of your favorite stores!

Grocery

* Giant Eagle Butter (1 lb sticks, salted or unsalted) – $2/ea

* Lean Cuisine Entrees – $2/ea; use $1.50/3 here; Final Price = $1.50/ea when you buy 3

* Dole Fruit Bowls (4 pack) – $2/ea; use $0.75/2 bowls in 8/10 & 8/24 SS inserts or $0.75/1 in Sept. “All You” magazine; Final Price = $1.25/ea when you buy 2 or $0.50/ea

* Dole Fruit Jars (24.5 oz) – $2/ea; use $1/2 in 8/24 SS insert; Final Price – $1.50/ea when you buy 2

* Valu Time Wheat Bread (16 oz) – $0.89/ea

* Valu Time White Bread (16 oz) – $0.69/ea

* Reese’s, Kit Kat, Hershey’s, Mars or Nestle Snack or Fun Size Candy (11-14 oz) – $1.88/ea; use $1/2 Nestle here or $1/3 Reese’s or Kit Kat in 9/28 SS insert (and maybe here); Final Price = $1.38/ea when you buy 2 or $1.55/ea when you buy 3

* Pillsbury Pie Crust – $2.50/ea; use $0.60/2 here, here and here; Final Price = $1.90/ea when you buy 2 (tip: these can be frozen)

* Pillsbury Grands Sweet Rolls – $2.50/ea; use $0.35/1 here, here and here; Final Price = $1.80/ea

* Celestial Seasonings Tea (20 ct) – $2.29/ea; use $1/1 in 10/5 SS insert; Final Price – $1.29/ea

* South Beach Diet Bars – $2.50/ea; use $2/1 here; Final Price = $0.50/ea

* Kraft LiveActive Granola bars – $2.50/ea; use $0.55/1 in 8/17 SS insert; Final Price = $1.40/ea

* California Pizza Kitchen Pizza for One – $2.50/ea; use $0.75/1 in 9/28 SS insert; Final Price = $1/ea

* Hot or Lean Pockets – $2/ea; use $0.50/1 in 9/28 Red Plum insert; Final Price = $1/ea

* Birds Eye Bagged or Steamfresh Frozen Veggies – $1/ea; use $1/3 here; Final Price = $0.67/ea when you buy 3

* Eggo Waffles – $2/ea; use $0.55/1 in 9/21 RP insert; Final Price = $0.90/ea

* Quaker Life Cereal (13-15 oz) – $2/ea; use $1/2 in 9/7 RP insert; Final Price = $1.50/ea

* Quaker Cap’n Crunch Cereal (Regular, Peanut Butter or Berries) – $2.25/ea; use $1/2 in 9/7 RP insert; Final Price = $1.75/ea

* General Mills Granola Bars (Fiber One), Yoplait Yogurt Multi Packs (4 or 6 packs) or Go Gurt 8 packs – $2.25/ea when you buy 4 ($2.50/ea if you buy more or less than 4); Use $0.50/1 Fiber One Coupon in 9/7 GM insert; Final Price (fiber one) = $1.25/ea; use $1/2 Yoplait here, here, and here and in 10/5 GM insert; Final Price (yogurt) = $1.75/ea when you buy 2

* Fiber One Cereal – $2.50/ea; use $0.75/1 here or $0.70/1 in 9/21 SS insert; Final Price = $1/ea or $1.10/ea

* Cheerios (14 oz) – $2.50/ea; use $0.55/1 here; Final Price = $1.40/ea

* General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal – $2.50/ea; use $1/2 here and here; Final Price = $2/ea when you buy 2

*Ortega Salsa, Rice Dinner Kits or Taco Sauce – $2.50/ea; use $0.75/2 here; Final Price = $1.75/ea when you buy 2

——————————————————————–

Get $1 off your next purchase when you purchase 5 of the following products in one transaction (appears to be no limit):

* Prego Pasta Sauce (48 oz) – $2.50/ea; use $0.50/2 in 10/5 SS insert; Final Price = $2/ea when you buy 2

* Swanson Broth (14 oz can) – $0.60/ea; use $0.40/4 in 9/28 SS insert; Final Price = $0.40/ea when you buy 4

* Swanson Stock (25 oz) – $2.50/ea; use $1/1 in 9/28 SS insert; Final Price = $1.50/ea

* Campbell’s V-8 Soup – $2.50/ea; use $1/1 in 9/14 SS in
sert; Final Price = $1.50/ea

* Campbell’s Condensed Tomato or Chicken Noodle Soup – $0.60/ea; use $0.40/4 in 10/5 SS insert; Final Price = $0.40/ea when you buy 4

* Campbell’s Cream of Mushroom or Cream of Chicken Soup – $0.75/ea; use $0.40/3 in 10/5 SS insert; Final Price = $0.48/ea when you buy 3

* V-8 Splash or Smoothies (46 or 64 oz) – $2/ea; use $0.75/2 in 8/17 SS insert; Final Price = $1.25/ea when you buy 2

———————————————————————-
Get $3 off your next shopping trip when you buy $10 (before coupons) of the following:

* Cascadian Farm Cereal (10-17 oz) – $3.33/ea; use $1/1 in 8/24 SS insert & 10/5 GM insert, $1/1 here and here; Final Price = $2.33/ea

* Cascadian Farm Sweet & Salty or Granola Bars – $3.33/ea; use $1/1 in 8/24 SS insert & 10/5 GM insert, $1/1 here and here; Final Price = $2.33/ea

* Muir Glen Chef Inspirations Soup – $2.49/ea; use $1/1 in 9/28 SS insert and here and here; Final Price = $1.49/ea

* Cascadian Farm Vegetables or Potatoes (7-16 oz, frozen) – $2.25/ea; use $1/1 in 8/24 SS insert & 10/5 GM insert, $1/1 here and here; Final Price = $1.25/ea

Possible Scenario:
– Buy one of each (cereal, granola bars, soup, frozen vegetables) – $11.40
– Use 4- $1/1 coupons
– Spend $7.40 OP, earn $3 toward your next purchase

———————————————————————-

Household/Toiletry Items
——————————————————————–

Spend $40 (before coupons) on any of the following products and receive a voucher for a FREE pair of Crocs shoes:

* Gillette Venus, Embrace, or Breeze Razor or Fusion Power or Manual Razor – $8/ea; use $4/1 Fusion Power or Manual Razor in 9/28 P&G insert; Final Price = $4/ea (note: there were also $2/1 Venus razors in various Sept. magazines – People (9/8), Oprah, Star, Cosmo)

* Gillette Venus or Mach3 Disposable Razors (3 ct) – $6/ea

* Clairol Hair Color (Hydrience, Natural Instincts, Nice’n Easy Gray Solutions or Herbal Essences) – $7/ea; use $2/1 in 9/7 RP insert; Final Price = $5/ea

* Olay Body Wash – $5.50/ea; use $1/2 in 9/14 RP insert; Final Price = $5/ea

* Cover Girl Face or Eye Make Up (selected varieties) – $1 off/ea; use $1/1 Any CG product, B1 Foundation Get 1 Free in 9/28 P&G insert OR $1/1 in 9/14 P&G insert for additional savings

* Max Factor Cosmetics$1 off/ea; use various coupons in the 9/7 RP insert for additional savings

* Crest Toothpaste (4.6-6.2 oz) – $2.50/ea; use $1/2 in 9/28 P&G insert; Final Price = $2/ea when you buy 2

* Secret Flawless Deodorant (2.6 oz) – $4/ea; use $1/2 in 9/14 P&G insert; Final Price = $3.50/ea when you buy 2
——————————————————————–

* Pampers Diapers (boxes) – $21.49/ea; use $1.50/1 in 9/28 P&G insert; Final Price = $19.99/ea PLUS earn an extra $0.30/gal in fuel perks when you buy 2 boxes in one transaction (no limit)!

Possible Scenario:

– Purchase 2 boxes of Pampers @ $21.49/ea
– Use 2- $1.50/1 coupons
– Final Price = $39.98
– Purchase 1 other item(gum?) to get your total to $40
– Earn $0.40/gal in fuel perks from your purchase
– Earn an extra $0.30 for buying 2 boxes of diapers
– Total Fuel Perks earned = $0.70/gal or approx. $21 savings on 30 gallons of gas!
———————————————————————

***You can check out all Giant Eagle Catalina ($ of your next purchase coupon) deals here.***

Do you know of any deals that I missed? If so, please feel free to leave a comment with your deals and/or links to your blog posts.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: