Giant Eagle Deals 10/2-10/8

by Marcy on October 2, 2008 · 0 comments

Here are a few deals I see at Giant Eagle this week. I am using a Central Ohio ad, and my store doubles coupons up to $0.99. Please check your local ad to confirm deals in your area.
Also, be sure to check out the Grocery Gathering at BeCentsAble for links to deals at even more of your favorite stores!

Grocery

* Crisp California Broccoli (fresh) – B1G1 Free

* Giant Eagle Fresh Boneless Skinless Chicken BreastsB1G1 Free

* Giant Eagle Gallon Milk – $2.50/ea

* Propel (700 mL Singles) – $1/ea (purchase specially marked Propel & $0.25 will be donated to the Susan G Komen foundation)

* Kraft Mac & Cheese – $0.60/ea

* California Pizza Kitchen Frozen Pizza – $5.50/ea; use $0.75/1 in 9/28 SS insert; Final Price = $4/ea

* Kashi Go Lean Crunch – $3/ea; sign up for $1/1 here; Final Price = $2/ea

* Hunt’s Canned Tomatoes (14.5 oz) – $1/ea; use $0.40/2 in 9/14 SS insert or current issue of “All You” magazine; Final Price = $0.60/ea when you buy 2

* Old El Paso Dinner Kits – $2.50/ea; use $1/2 in 8/10 GM insert; Final Price = $2/ea when you buy 2

* Old El Paso Tortillas or Shells (8-12 ct) – $1.50/ea; use $1/2 in 8/10 GM insert; Final Price = $1/ea when you buy 2
———————————————————————–
$3 off your next shopping trip when you buy $15 in participating products in one transaction PLUS $5 will be donated to local affiliates of Susan G Komen for the Cure. Note: $15 is *before* manufacturer’s coupons

* Yoplait Cups Original or Whips Yogurt (4 or 6 oz) – $0.60/ea; use $0.60/3 Whips here (or in left side bar) and $0.50/6 Original here (or in left side bar) and here and here; Final Price = $0.20/ea for Whips and $0.43/ea for Original

* Betty Crocker Specialty or Mashed Potatoes – $1/ea; use $0.40/1 here (or in left side bar) here and here; Final Price = $0.20/ea

* Hamburger Helper – $1/ea; use$1.10/3 here (or in left side bar) and here OR $0.80/3 here; Final Price = $0.63/ea OR $0.47/ea when you buy 3

* Progresso Traditional or Light Soups (18.5-19 oz) – $1.25/ea; use $0.55/2 here (or in left side bar) and $1/3 here and here; Final Price = $0.70/ea when you buy 2 OR $0.92/ea when you buy 3

* Totino’s Pizza Rolls (19.8 oz) – $3.50/ea; use $1/1 here and $0.35/1 here (or in left side bar) here and here; Final Price = $2.50/ea or $2.80/ea

* Pillsbury Savorings (8.5 oz) – $3.50/ea; use $1/1 here (or in left side bar) here, here and here; Final Price = $2.50/ea

* Pillsbury Crescent Rolls – $1.75/ea; use $0.35/1 here (or in left side bar) here and here; Final Price = $1.05/ea

* Pillsbury Sweet Rolls – $1.75/ea; use $0.35/1 here (or in left side bar) here and here; Final Price = $1.05/ea

* Green Giant Boxed Vegetables (7-10 oz) – $1/ea; use $0.65/3 here (or in left side bar) and $1/2 here and here; Final Price = $0.57/ea when you buy 3 OR $0.50/ea when you buy 2

* Cheerios Snack Mix – $2/ea; use $0.50/1 in 8/10 GM insert; Final Price = $1/ea

* Chex or Chex 100 Calorie Packs – $2/ea; use $0.60/1 here (or in left side bar) and here and here; Final Price = $0.80/ea

* Pop Secret Microwave Popcorn (3 ct) – $2/ea; use $0.60/2 here (or in left side bar) and here and here; Final Price = $1.40/ea when you buy 2

* Nature Valley Granola or Sweet and Salty Bars$2.50/ea

* Fiber One Bars – $2.50/ea; use $0.50/1 in 8/10 & 9/7 GM inserts; Final Price = $1.50/ea
————————————————————————

Household/Toiletry Items

* Brawny Paper Towels (6 Big Rolls or 8 Regular Rolls) – $5.00/ea; use $1/1 in 8/24 RP insert OR $1.50/1 in 10/5 RP insert; Final Price = $4.00/ea or $3.50/ea

* Quilted Northern Bath Tissue (12 double rolls or 9 mega rolls) – $5.00/ea; use $1/1 here (or in my left sidebar) OR in 9/24 RP insert; Final Price = $4.00/ea

* Purex Liquid Laundry Detergent (24 or 32 loads) – $2.49/ea; use $1/2 in 9/14 SS insert; Final Price = $1.99/ea when you buy 2

* Hefty One Zip Freezer or Storage Bags (13-35 ct) – $2/ea; use $0.55/1 in 9/28 RP insert; Final Price = $0.90/ea

* Renuzit Adjustable Air Freshener – $1/ea; use $0.55/3 in 9/7 SS insert; Final Price = $0.63/ea when you buy 3
———————————————————————-
$3 off of your next purchase when you buy $10 of the following products in a single transaction (valid through 10/8, $10 is *before* coupons)

* Colgate Toothpaste (6 or 6.4 oz) – $2/ea; use $0.45/1 in 9/21 SS insert or $0.75/1 in 9/28 SS insert OR $1.50/1 here; Final Price = $0.50-$1.10/ea

* Colgate Wave or Professional Toothbrushes – $2/ea; use $0.75/2 in 9/28 SS insert; Final Price = $1.25/ea when you buy 2

* Colgate Premium Toothpaste (4 or 6 oz) – $2.50/ea

* Colgate Navigator or Whitening Toothbrushes – $2.50/ea; use $0.75/2 in 9/28 SS insert; Final Price = $1.75/ea when you buy 2

* Mennen Speed Stick (excludes Men’s 24/7) or Lady Speed Stick – $2/ea; use $1/2 in 9/28 SS insert; Final Price = $1.50/ea when you buy 2

* Softsoap or Irish Spring Body Wash – $3.50/ea; use $0.50/1 Irish Spring in 9/28 SS insert or $1/1 Softsoap here; Final Price = $2.50/ea
———————————————————————-

***You can check out all Giant Eagle Catalina ($ of your next purchase coupon) deals here.***

Do you know of any deals that I missed? If so, please feel free to leave a comment with your deals and/or links to your blog posts.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: