Meijer Deals – 8/17-8/23

by Marcy on August 16, 2008 · 0 comments

I normally don’t cover Meijer deals, but I spied a few good coupon match ups when looking through the ad today, so I decided to share. Please note that my local Meijer stores double coupons up to $0.99. You can view your local ads here.

Local Produce

* Homegrown Green Beans, Zucchini, Salad Cucumbers or Eggplant – $0.77/lb

* Homegrown Cabbage – $0.29/lb

* Homegrown Vine Ripe Tomatoes – $0.98/lb

* Homegrown Pascal Celery – $1/ea

Grocery

* Meijer Fresh Grade A Boneless Skinless Chicken Breasts – $1.99/lb

* Meijer Gallon Milk – $2.50/ea

* Dole Premium Classic Romaine Salad, Just Lettuce or Greener Selection – $1/ea

* Ore-Ida Frozen Potatoes (Crinkle Cut Fries, Crispers, Pixie, Shoestring, Tater Tots, Crisy Crowns) – $2.09/ea; use $1/2 in Aug. 29 All You magazine; Final Price = $1.59/ea

* Dole Fruit & Gels, Fruit Parfait or Fruit Bowls – $1.75/ea; use $0.75/1 in Aug. 29 All You magazine or $0.75/2 in 8/10 Smart Source insert; Final Price = $0.25/ea or $1/ea (for 2)depending on coupon

* Dole Fruit (24.5 oz plastic jar) – $1.75/ea; use $1/2 in 8/10 Smart Source insert; Final Price = $1.25/ea for 2

* Kellogg’s Nutri-Grain Bars – $1.80/ea; use $1/2 in 8/3 Kellogg’s insert; Final Price = $1.30/ea for 2

* Eggo Waffles (excludes Nutri-Grain and Special K, limit 3) – $1.15/ea; use $1/2 in 8/3 Kellogg’s insert; Final Price = $0.65/ea for 2

* Musselman’s Apple Sauce (6 cups) – $1.67/ea; use $0.60/2 here; Final Price = $1.07/ea for 2

* Buy 3 of the following Post cereals and get $3 off One Meijer Gallon Milk (which would make it FREE!) – $2.33/ea; use $1/2 any Post Cereals in 7/27 Smart Source insert; Final Price = $1.83/ea for 2

– Grape Nuts
– Raisin Bran
– Honey Bunches of Oats Almond or Honey Roasted
– Honeycomb
– Cocoa or Fruity Pebbles

* Tyson Boneless Chicken (Frozen, excludes tenderloins, wings, and Time Trimmers) – $2.50/ea; use $1/2 in Aug. 29 All You magazine or 7/20 Smart Source insert; Final Price – $2/ea for 2

* Kellogg’s Pop Tarts – $1.33/ea; use $1/2 in 8/3 Kellogg’s insert; Final Price = $0.83/ea

* Skippy Peanut Butter (15-16.3 oz creamy, natural or chunky) – $2/ea; use $0.60/1 in 8/17 Red Plum insert; Final Price = $0.80/ea

* Hellmann’s Mayonnaise (30 oz jar or 24 oz easy out bottle) – $2.50/ea; use $0.60/1 in 8/17 Red Plum insert; Final Price = $1.30/ea

* Wishbone Salad Dressing or Lite Accents – $2/ea; use $1/2 in 8/17 Red Plum insert; Final Price = $1.50/ea

* Lipton/Knorr Sides – $1/ea; use $0.75/2 in 8/17 Red Plum insert; Final Price = $0.25/ea for 2

* Ragu Pasta Sauce (13.5-26.3 oz. jar or pouch, Old World, Robusto, Chunky, Light, Double Cheddar or Alfredo, excludes Organic) – $1.49/ea; use $1/2 in 8/17 Red Plum insert; Final Price = $0.99/ea for 2

Toiletries

* Sunsilk Shampoo, Conditioner or Stylers – $2.75/ea; use $1.50/1 in 8/17 Red Plum insert; Final Price = $1.25/ea

* Puffs Family Size Tissues (96-216 ct) – $1.59/ea; use $0.25/1 in 8/3 P&G insert; Final Price = $1.09/ea

Do you see anything that I missed this week? If so, please feel free to leave a comment.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: